Czemu kajakarstwo jest obecnie tak bardzo popularną formą aktywności sportowej, dostępną praktycznie dla każdego.

Niejednej osobie lato kojarzy się przede wszystkim z wylegiwaniem się plackiem na jakiejś plaży i ewentualnie raz co jakiś czas zmoczeniem się w wodzie. Rzecz jasna jeżeli ktoś lubi taką formę wypoczynku to jego wybór, lecz można swój urlop spędzić znacznie przyjemniej i ciekawiej. Jedną z bardzo popularnych ostatnio form aktywnego wypoczynku, również związanego z wodą, jest kajakarstwo. W naszym kraju jest sporo rzek i jezior, na których można się to bawić.

Niejednej osobie lato będzie się przede wszystkim kojarzyć z wylegiwaniem się plackiem na jakiejś plaży i co najwyżej raz co jakiś czas zamoczeniem się w wodzie. Oczywiście jeżeli ktoś lubi taką formę wypoczywania to jego wybór, ale można swój urlop spędzić znacznie ciekawiej i przyjemniej. Jedną z bardzo popularnych w ostatnim czasie form aktywnego wypoczynku, także związanego z wodą, jest kajakarstwo. W naszym kraju jest wiele jezior i rzek, na których można uprawiać ten sport.

Na każdej z nich bez problemów się wynajmie kajak, czy to na kilka godzin, czy na kilka dni, i w miłym towarzystwie, w otoczeniu przepięknej przyrody ten czas aktywnie spędzić. Co więcej, firmy które organizują spływy kajakowe są bardzo elastyczne i dostosowują się do klientów. Bez żadnego problemu dowożą kajaki w określone miejsca, a potem je odbierają na zakończeniu trasy. Jeśli będzie taka potrzeba mogą też pożyczyć inne elementy wyposażenia, przykładowo nieprzemakalne worki (np. worki z solą) czy namioty na noclegi. Wykupić w nich można jeden z wielu typowych spływów, lecz również zamówić coś nietypowego.

meandry pilicy

Autor: NOAA’s National Ocean Service
Źródło: http://www.flickr.com

Jest sporo osób, które nawet nie spróbowawszy usiąść w kajaku są zdania, że trzeba mieć do tego jakąś wielką siłę, a one się do tego nie nadają. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, kajakarstwo jest sportem, który może być uprawiany przez każdego. Nawet maluchy radzą sobie bardzo dobrze w kajaku, rzecz jasna przy zapewnieniu należytego poziomu bezpieczeństwa. To jest niezwykle istotne i nie należy za bardzo przeceniać własnych umiejętności i możliwości. Każdy, kto wchodzi do kajaka powinien założyć kamizelkę, a w przypadku dzieci jest to wręcz koniecznością. Spływy kajakowe Pilica które są organizowane na spokojnych, niezbyt trudnych do przepłynięcia rzekach są w zasięgu wszystkich, trzeba się jedynie na nie odważyć i wsiąść do kajaka.

Samo sterowanie kajakiem jest bardzo proste, już po kilku pokonanych zakrętach każdy złapie reguły skręcania i sterowania. Tak naprawdę wcale nie trzeba stosować dużo energii, jeżeli ktoś będzie chciał, to może nawet całą trasę przepłynąć jak jak go poprowadzi nurt.