Czy brak patentu do żeglowania uniemożliwia pływanie po mazurskich jeziorach? Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Sporo osób wybierając się na Mazury chce poczuć charakterystyczny klimat spędzając jakiś czas na wodzie, przemieszczając się na jachcie albo motorówce. W końcu z tym też kojarzy się wypad na Mazury. W jaki sposób natomiast wyglądają przepisy w kwestii wynajęcia jachtu albo motorówki? Czy możemy to zrobić nie mając patentu?

Wiele ludzi wybierając się na Mazury chce poczuć ten klimat spędzając trochę czasu na wodzie, przemieszczając się na jachcie lub używając motorówki. Przecież z tym też kojarzy się wypad na Mazury. W jaki sposób natomiast prezentują się regulacje gdy chodzi o wynajęcie jachtu albo motorówki? Czy możemy to zrobić nie mając patentu?

Czarter jachtów na Mazurach

Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o wynajem motorówki, to należy mieć świadomość, iż bez stosownego certyfikatu można wynająć tylko jednostkę, której moc nie będzie większa niż 10kW, to jest około trzynaście koni mechanicznych. Możemy również zdobyć uprawnienia na specjalnym kursie, który trwa około dwa tygodnie oraz kończy się egzaminem składającym się z teorii jak i części praktycznej. Kursy tego typu możemy robić weekendowo, stacjonarnie, lub wyjazdowo. Jest sporo firm, które tego typu kurs maja w ofercie, dlatego możemy można się na niego zdecydować w różnych miejscach i w różnej postaci. Ażeby móc kierować motorówką o wyższych wskaźnikach aniżeli wskazana moc powyżej, to należy uzyskać certyfikat sternika na łodzie motorowe.

Gdy chodzi o jachty to sprawa wygląda podobnie, jednak tutaj trzeba spojrzeć na długość maszyny. A konkretnie można prowadzić bez licencji jednostki, jakie mają do siedmiu i pół metra długości. Jeśli jacht jest większy trzeba mieć patent żeglarza jachtowego. Co natomiast, jeśli na Mazury jeździmy tylko od czasu do czasu oraz nie chcemy robić takiego patentu? Wtedy zostaje nam zatrudnienie skipera oraz wynajem jachtów mazury mają wiele miejsc, w jakich można takie usługi (toalety publiczne pegasus) znaleźć oraz załatwić całość za jednym razem. Kim jest skiper? To osoba, jaka prowadzi dla nas łódź.

Posiada konieczne pozwolenia, a przy tym dobrze zna dane miejsce. Korzyść ze skorzystania z usług takiej osoby jest taka, iż osoba , jaka normalnie byłaby zmuszona bez przerwy pilnować wszystkiego posiadając patent, może się po prostu zrelaksować oraz odpocząć, ponieważ to skpier dba o poziom bezpieczeństwa, trasę, planowanie przystanków i sporo innych rzeczy. Jak widać wcale nie trzeba od razu martwić się, iż nie mamy patentu oraz nie popływamy na Mazurach, ponieważ wyjściem będzie wyczarterowanie jachtu ze skiperem.