Jak działa autoklaw? W jakiego rodzaju dziedzinach ma zastosowanie? Co warto wiedzieć na ten temat?

Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej ważnych metod niszczenia drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest dzisiaj dosyć powszechną i bezpieczną metodą sterylizacji. Za pomocą kondensacji pary wodnej na sterylizowanym ładunku uwalniania jest energia, która bez wątpliwości i skutecznie likwiduje mikroorganizmy.

Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej niezbędnych metod zabijania drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest obecnie bardzo popularną i najbardziej bezpieczną metodą sterylizacji. Przy pomocy kondensacji wodnej pary na sterylizowanym ładunku uwalniania jest energia, jaka bez wątpliwości i skutecznie likwiduje mikroorganizmy.

wakacje - fotografijka

Autor: Jake Stimpson
Źródło: http://www.flickr.com

Autoklawy używa są jak najbardziej w medycynie, zwłaszcza w badaniach mikrobiologicznych i badaniach materiałów. Jednocześnie obowiązkowe są w salonach kosmetycznych, więc poza pozostałymi elementami, jak fotel do pedicure, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalny autoklaw.

Zaintrygował Cię nasz temat? To rewelacyjnie! Kolejne tak samo atrakcyjne treści znajdziesz pod podanym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (http://www.sol-drogowa.pl/pl).

Sterylizację w autoklawie możemy podzielić na różnorodne etapy. Początkowo mamy etap opróżniania, następnie wyrównania.

Jeżeli jesteś zdania, że omawiany artykuł jest godny Twojej uwagi, to niewątpliwie warto zobaczyć ponadto (www.reklamywiktor.pl/) pozostałe tego typu materiały!

Później jest sterylizacja oraz na samym końcu schładzanie. W zależności od tego jak przedstawia się autoklaw cena jesteśmy w stanie wyróżnić modele bardziej i mniej zaawansowane, lecz na pewno większość z nich charakteryzuje się właśnie tymi właściwościami. W okresie pierwszego etapu – opróżniania – wnętrze autoklawu jest odpowietrzane. Powietrze atmosferyczne jest w tym czasie zabierane z wnętrza i zastępowane nasyconą wodną parą pod ciśnieniem.

Odpowietrzanie zachodzi dzięki metodzie przepływowej lub poprzez frakcjonowane odpowietrzanie. Po tego rodzaju procesie zawór odpowietrzania jest zamykany. Dalej mamy etap wyrównania. Po tego rodzaju etapie ładunek do sterylizacji ma już właściwą temperaturę, poprzez działanie nasyconej pary wodnej. Nasycenie tego rodzaju powinno być odpowiednio wysokie, ażeby proces się odbył. Po tych dwóch etapach rozpoczyna się najważniejszy proces – sterylizacji.

Jego czas jest zależny od obciążenia drobnoustrojami i temperatury sterylizacji. Najbardziej zwyczajnym sposobem jest sterylizacja w autoklawie w temp. stu dwudziestu jeden stopni Celsjusza przez 15 minut. Dezaktywacja lub zlikwidowanie prionów to już dłuższy czas i znacznie wyższa temperatura – 30 minut w temperaturze 132-134 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 3 bar. Po tym najważniejszym etapie przechodzimy do etapu schładzania i jednocześnie kończy się cykl sterylizacji w autoklawie. Tak to właściwie działa, a rezultaty są w najwyższym stopniu bardzo dobre. To sprawia, iż z autoklawów korzysta coraz większa ilość podmiotów, nie tylko jednostek medycznych, ale także miejsc, gdzie polepsza się urodę, jak gabinety kosmetyczne.