Marzysz, by pływać jachtem? Musisz zgłosić się na kurs, a później zaliczyć pomyślnie egzamin, który daje patent sternika

Wiele osób marzy o tym, żeby sterować łodzią albo jachtem. Dzięki temu można planować niezwykle ciekawe wakacje nad morzem albo przy innych zbiornikach wodnych. Polskie prawo dokładnie reguluje, kto ma możliwość prowadzić takie łodzie. W przypadku, kiedy chce się zdobyć takie uprawnienia, trzeba zgłosić się na szkolenie, a potem pomyślnie zaliczyć egzamin. Po nim uzyskuje się patent sternika i może się sterować jednostkami pływającymi.

Dużo osób marzy o tym, by pływać łodzią lub jachtem. Dzięki temu można zaplanować niezwykle interesujące wakacje nad morzem albo przy pozostałych zbiornikach wodnych. Polskie prawo wyraźnie reguluje, kto ma możliwość prowadzić takie łodzie. W przypadku, jeśli pragnie się zyskać takie upoważnienia, trzeba udać się na szkolenie, a potem pomyślnie zaliczyć egzamin. Po tym uzyskuje się patent sternika i może się kierować jednostkami pływającymi.

Tu potrzebny będzie patent

To, czy może się pływać jednostką w konkretnym miejscu, jest uzależnione od zdobytego patentu. Inne upoważnienia są wymagane, jeżeli pragnie się pływać po jeziorach, inne, kiedy chce się popłynąć w morze albo kierować bardzo dużym jachtem. Dlatego zanim wynajmie się konkretną łódź, trzeba upewnić się, że posiada się potrzebne uprawnienia, by nią sterować.

Prezentowany tekst całkowicie Cię pochłonął? Jeśli tak, to zafascynuje Cię także pomocna witryna (http://www.przerwa.studio/faq), która posiada pokrewne dane.

W odmiennym wypadku należy zatrudnić wykwalifikowanego sternika, lub decydować się na kurs sternika motorowodnego oraz nadrobić zaległości. Dzisiaj takie szkolenia można znaleźć w wielu miastach w Polsce, bynajmniej nie tylko na Mazurach czy nad morzem.

Nabycie patentu motorowodnego nie upoważnia do prowadzenia wszystkich łodzi, to, którymi jednostkami można sterować wyznacza rozporządzenie ministra sportu. W sytuacji, jeżeli ma się patent sternika motorowodnego, można rozszerzyć swoje kompetencje i zgłosić się na egzamin na motorowodnego sternika morskiego, a następnie na kapitana motorowodnego. Zdobycie tych patentów potrzebuje czasu i wielkiego doświadczenia, lecz kiedy już się je otrzyma, możliwości sterowania łodziami po wodach śródlądowych oraz morskich się powiększają. O patent motorowodny mogą się już ubiegać osoby, które ukończyły czternaście lat i okazały zgodę rodziców.

Dzisiaj wspomniane kursy szczycą się znacznym powodzeniem, co wiąże się ze wzrostem popularności sportów wodnych i żeglarstwa. To naprawdę ważne, by właściwie przygotować się do sterowania taką łodzią, bo wymaga to ogromnych umiejętności praktycznych oraz wiedzy. Nie można kierować łodziami, gdy nie posiada się wymaganych uprawnień, ponieważ może to być niebezpieczne dla załogi, jak też dla pozostałych żeglujących.