Spływ kajakowe Pilicą

Pilica jest najdłuższym lewobrzeżnym dopływem Wisły, mierzącym 342 kilometrów. Z jakiego powodu spływy Pilicą są wyjątkową atrakcją? Czy taką trasę są w stanie pokonać też osoby bez większego doświadczenia?

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, mierzący 342 kilometrów o średnim spadku 0,5 prom. Czemu spływy Pilicą stanowią wyjątkową atrakcję? Czy taką trasę są w stanie pokonać także początkujący kajakarze?

Pilica umiejscowiona jest w południowej i centralnej Polsce. Meandruje pośród rozległych łąk, lasów, bagien tworząc liczne wysepki oraz zakola. W środkowym biegu Pilicy, między Sulejowem a Smardzewicami mieści się Zalew Sulejowski, a więc największy zbiornik wodny w Polsce centralnej.
Spływy Pilicą są bardzo atrakcyjne ze względów krajoznawczych – kajakarzy zainteresować może Skansen Pilicy znajdujący się w Tomaszowie Mazowieckim, stanowiący pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece.

spływy kajakowe

Autor: Anita Hart
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli kogoś interesują spływy kajakowe Pilica jest bardzo ciekawym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma sympatycznymi miejscami na biwak. Sama rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, optymalnie czysta wodą (ta rzeka wyróżnia się drugą klasą czystości) i malowniczymi krajobrazami. Tworzy liczne pętle i łuki, przez co spływ kajakowy nie będzie nudny. Firmy organizujące spływy kajakowe pilicą proponują trasy dla amatorów kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania.

Czy znasz już tak świetny tekst? Zobaczysz tam faktycznie sporą ilość atrakcyjnych informacji na ciekawy dla Ciebie temat. Zobacz a nie będziesz żałować!

W ofercie tych firm odnaleźć można także spływy kajakowe polecane dla rodzin z dziećmi. Bardzo popularna trasa – od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 kilometrów i nie jest wyjątkowo trudna. Natomiast środkowy odcinek rzeki Pilica – od Maluszyna do Sulejowa – doskonale nadaje się dla nieco bardziej zaprawionych wioślarzy. Ten odcinek nie jest tak szeroki jak trasa bliżej Wisły, a równocześnie jest łatwiejszy do ukończenia. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wiąże się z około 5 dniami wiosłowania.

W dodatku na tej na trasie odnaleźć można fajne miejscówki do kąpieli! Ponadto, poza bajkowo rozciągniętymi krajobrazami, w otoczeniu Pilicy występują interesujące punkty zabytkowe. Warto również poznać historię tego wyjątkowego obszaru (więcej na tej stronie).