Spływ kajakowe Pilicą

spływy kajakowe
Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, mierzący 342 kilometrów o średnim spadku 0,5 prom. Czemu spływy Pilicą stanowią wyjątkową atrakcję? Czy taką trasę są w stanie pokonać także początkujący kajakarze?

Pilica umiejscowiona jest w południowej i centralnej Polsce. Meandruje pośród rozległych łąk, lasów, bagien tworząc liczne wysepki oraz zakola. W środkowym biegu Pilicy, między Sulejowem a Smardzewicami mieści się Zalew Sulejowski, a więc największy zbiornik wodny w Polsce centralnej.
Spływy Pilicą są bardzo atrakcyjne ze względów krajoznawczych – kajakarzy zainteresować może Skansen Pilicy znajdujący się w Tomaszowie Mazowieckim, stanowiący pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece.

spływy kajakowe
Autor: Anita Hart
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli kogoś interesują spływy kajakowe Pilica jest bardzo ciekawym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma sympatycznymi miejscami na biwak. Sama rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, optymalnie czysta wodą (ta rzeka wyróżnia się drugą klasą czystości) i malowniczymi krajobrazami. Tworzy liczne pętle i łuki, przez co spływ kajakowy nie będzie nudny. Firmy organizujące spływy kajakowe pilicą proponują trasy dla amatorów kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania. W ofercie tych firm odnaleźć można także spływy kajakowe polecane dla rodzin z dziećmi. Bardzo popularna trasa – od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 kilometrów i nie jest wyjątkowo trudna. Natomiast środkowy odcinek rzeki Pilica – od Maluszyna do Sulejowa – doskonale nadaje się dla nieco bardziej zaprawionych wioślarzy. Ten odcinek nie jest tak szeroki jak trasa bliżej Wisły, a równocześnie jest łatwiejszy do ukończenia. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wiąże się z około 5 dniami wiosłowania.

W dodatku na tej na trasie odnaleźć można fajne miejscówki do kąpieli! Ponadto, poza bajkowo rozciągniętymi krajobrazami, w otoczeniu Pilicy występują interesujące punkty zabytkowe. Warto również poznać historię tego wyjątkowego obszaru (więcej na tej stronie).