W jaki sposób można dzisiaj dostosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej, żeby zagwarantować jej wygodę?

Osoby niepełnosprawne ciągle spotykają wiele przeszkód, jakie można by było szybko zlikwidować oraz ułatwić im tym sposobem życie. Człowiek, jaki jest całkiem sprawny niekiedy nawet nie ma świadomości tego, że dla wielu osób przejście kilku schodków jest ogromnym wyzwaniem. Na szczęście, na rynku proponowanych jest wiele pomocnych rozwiązań, jakie można wykorzystać we własnym mieszkaniu i uczynić je komfortowym.

Osoby niepełnosprawne każdego dnia spotykają sporo przeszkód, które można by było szybko zlikwidować i uprościć im dzięki temu życie. Człowiek, który jest całkiem sprawny czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dla niektórych pokonanie kilku schodków jest dużym wyzwaniem. Na szczęście, na rynku proponowanych jest wiele pomocnych rozwiązań, jakie można zastosować we własnym mieszkaniu i uczynić je komfortowym.

Okucia do jachtów

Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Trochę mocnych wrażeń dla ludzi niepełnosprawnych ruchowo.
Nie jest dziś sprawa niezwykła, że jednostki niepełnosprawne wybierają się na wakacje. Sporo ludzi na wózkach wybiera się nawet w góry – przykładowo Czesi przystosowali pewne szlaki górskie do sposobności zwiedzania ich na wózkach. Dla takich, jacy wolą jednakże odpoczynek nad wodą, bezproblemowo można wynająć jachty w całości osiągalne dla osób niepełnosprawnych. Te łodzie posiadają bardzo często specjalne okucia jachtowe, umiejscowione trochę niżej, tak, by osoba na wózku mogła się bezproblemowo przemieszczać po łodzi. Dzięki temu nie jest niezbędna inna osoba, która jest pomagać takim osobom na jachtach. Daje to nie tylko komfort fizyczny, lecz przede wszystkim wygodę psychiczny i dosyć ważne uczucie samodzielności. Innym przykładem udogodnień są instalowane w newralgicznych miejscach uchwyty dla niepełnosprawnych, ułatwiające przykładowo korzystanie z toalety czy schodów do kajut.

Niektóre z przedsiębiorstw posunęły się już o krok nadal. W swojej ofercie mają sprzęty, które zamontowane na jachtach powodują, iż będą one zupełnie przystosowane do wykorzystania przez niepełnosprawnych. Dzięki użyciu nowoczesnych technologi, które w istotny sposób ułatwiają samodzielne sterowanie statkiem, jednostki z niepełnosprawnością ruchową mogą sami płynąć w także najdłuższe rejsy.

Konieczne na pewno okażą się poręcze dla niepełnosprawnych (sprawdź), które zdecydowanie ułatwią przemieszczanie się po domu. Jeśli jesteśmy w czasie kupna lokalu mieszkalnego to musimy zdać sobie sprawę z tego, że absolutnie warto postawić na mieszkanie na parterze. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, iż winda może się w każdej chwili zepsuć i wtenczas niepełnosprawna osoba będzie miała gigantyczny problem. Musimy pomnieć o tym, iż czas reperacji dźwigu może wynieść nawet kilka dni, a transport osoby na wózku inwalidzkim schodami (zobacz tu) zdołałby być nieco pracochłonny – sprawdź tutaj.

Gdy chcemy więc tego uniknąć to winniśmy nie wahać się nad piętrem na jakim kupujemy mieszkanie. Jeżeli będziemy je zaopatrywać to absolutnie musimy zamieścić poręcze, tak aby inwalida mógł się bezproblemowo przemieszkać. Ważne są również inny udogodnienia, które mogą ułatwić życie. Pamiętajmy o tym, że klamki winny być założone tak, aby niepełnosprawny (uchwyty dla niepełnosprawnych) sobie poradzić. Dużo najlepsze są okucia ze stali nierdzewnej i na nie powinniśmy postawić. Bezproblemowo uda nam się je nabyć praktycznie w każdym sklepie online, w jakim na pewno będzie kolosalny wybór. Gdy będziemy chcieli wziąć daną rzecz do ręki i upewnić się, iż na pewno będzie dla nas perfekcyjna to musimy wybrać się do sklepu stacjonarnego.

Jakie jeszcze balustrady są obecnie proponowane na rynku? Na przykład, balustrady drewniane, które prezentują się bardzo elegancko i cudownie uzupełniają domy z drewnianymi elementami w elewacji. Oczywiście, decydując się na podobne rozwiązanie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że za jakiś czas konieczna będzie odpowiednia impregnacja drewna, dzięki czemu zachowa ono świetny stan. Drewno to naturalny materiał, jaki jednocześnie jest faktycznie trwały, wystarczy troskliwa pielęgnacja.

Czemu udogodnienia mają współcześnie tak wielkie znaczenie? Głównie ze względu na fakt, że każda osoba posiada pełne prawo do życia na identycznych warunkach. Parę niewielkich zmian mogłoby widocznie ułatwić codzienność osób niepełnosprawnych i pozwolić im na szybkie poruszanie się. Na szczęście, w Polsce widać sporo godnych uwagi ulepszeń i należy się spodziewać, że niedługo będzie ich zdecydowanie więcej.