Wykaz najważniejszych zasad dotyczących używania pływającego sprzętu z silnikami na naszych wodach.

Silnik w motorówce - patent sternika
Wypoczynek nad wodą jest jedną z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu w ciepłe, upalne dni. Wiele osób ogranicza się jednak tylko do plażowania i pływania na materacu, co najwyżej pożyczają oni kajaki lub rowerki wodne. Są jednak wielbiciele większych wrażeń, jacy spróbowaliby bardzo chętnie swoich sił na motorówkach albo skuterach wodnych, którymi jak się okazuje można legalnie pływać na sporej części polskich akwenach.

Silnik w motorówce - patent sternika
Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak o ile na kajak czy rowerek wodny nie trzeba posiadać żadnych uprawnień, to przy motorówkach i skuterach wodnych będą już obowiązywać określone przepisy. Mówią one, że jeśli używa się silnika o mocy nie przekraczającej kilkunastu mechanicznych koni, to można pływać nim bez żadnych ograniczeń. Do jednostek takich się zaliczają między innymi różnego rodzaju pontony i łódki wędkarskie, a także coraz popularniejsze houseboaty. Wprawdzie posiadają one wielkość czasem i kilkanaście metrów, to z powodu mocy na moc silnika do użytkowania ich nie potrzeba żadnego pozwolenia.

Przy mocniejszych jednostkach pływających niezbędny będzie patent motorowodny. Będzie on pozwalał na pływanie jednostkami mającymi dowolną moc na wodach śródlądowych i morskich wewnętrznych, a także na otwartym morzu w oddaleniu do dwóch mil w ciągu dnia. Policja wodna coraz częściej kontroluje sterników, czy mają patenty na pływanie, i niestety w wielu przypadkach wymierzane są kary za ich nieposiadanie. A tak naprawdę kursy motorowodne Zegrze wcale do jakiś kosztownych nie należą, bo typowy ich koszt nie przekracza tysiąca złotych wraz z opłatami egzaminacyjnymi. A po odbyciu tego typu kursu nie tylko mieć się będzie niezbędne dokumenty, lecz przede wszystkim będzie się umieć bezpiecznie pływać.

zakres wszystkich kursów wchodzi przede wszystkim spora ilość teorii, zaczynając od konstrukcji silników i łodzi, a kończąc na znakach obowiązujących na szlakach wodnych. Sporą część takich kursów stanowią manewry łodzią. Przeciętnie one trwają do trzech godzin i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.